Az előző posztban ígértük, hogy leírjuk, mit és hogyan fogunk felújítani. Erre tételesen sort is kerítünk, de előbb arról szeretnénk értekezni, hogy milyen szemlélet mentén akarjuk végigvinni ezt a projektet.
Mindenekelőtt ez egy régi ház, a régi parasztházak minden jellegzetességével. Építészetileg nagyon érdekes megoldások vannak benne, például a boltíves és dongaboltozatos mennyezetek. Az egyik fő szempont, hogy a ház jelenlegi karakterét minél inkább megőrizzük, sőt, az eredeti állapothoz képest még jobban megmutassuk a ház egyedi jellegét: az íveit és hajlatait; a termésköveket és a téglát, amiből épült; az évszázadokat, amelyeket átvészelt. A ház nincs műemléki védettség alatt, ezért nincs kötöttség, legfeljebb mi köthetjük meg a saját kezünket.
A másik szempont pedig, hogy itt fogunk lakni, ezért kényelmes, szép, modern, gazdaságosan fenntartható otthont szeretnénk megteremteni. Ide tartozik a vízellátás, a központi fűtés, a külső szigetelés, a megfelelő burkolatok, nyílászárók, villamos hálózat kialakítása.
Ezt a két elvárást kell úgy összeegyeztetnünk, hogy ne legyen erőltetett, és még a saját stílusunkat is beleszőjük a végeredménybe. Nem lesz könnyű dolgunk!
Szeretnénk minél több természetes és helyi anyagot felhasználni.
A természetes alatt egyrészt a követ, a fát, a téglát, a vásznat és hasonlóakat értjük, ami egy parasztháznál eléggé magától értetődő és jól működik a lakberendezésben is. Másrészt pedig azt, hogy az újonnan vásárolt építőanyagok is minél környezetkímélőbbek legyenek. Ez utóbbi szempont sajnos könnyen megbicsaklik, ha nem feneketlenül mély az ember pénztárcája.
A helyi anyagok használata szintén magától értetődött régen, egy falusi építkezéshez nem hozattak távol-keleti keményfa parkettát. Szerencsére a környék bővelkedik nagyon szép kőben, fa és tégla is akad a közelben, akár bontottan is.
Az újrahasznosítás mint szemléletmód komoly szerepet játszik majd a munkálatokban és a berendezésben egyaránt.
Az előző tulajok a kérésünkre elég sok bútort, tárgyat itt hagytak, amelyek közül jó párat kiválogattunk, hogy felújítva, átalakítva az új otthonunk részévé váljanak.
A felújítás sok-sok bontással kezdődik, ami lehetőséget ad arra, hogy a bontott anyagok közül is kiválogassuk a használhatóakat. Majd kiderül, mennyire lesznek erre alkalmasak, de már félretettünk cementlapot, téglákat, köveket, ajtókat, ablakokat és sok faanyagot. Ezek nem feltétlenül eredeti funkciójukban kerülnek vissza, lehet, hogy a régi hajópadlóból asztallap lesz, ablakkeretből tükör, és így tovább.
Ez környezeti szempontból is fenntartóbb, olcsóbb is, és megőrzi, továbbviszi a múltat. Arról nem is beszélve, hogy például egy saját kezűleg felújított bútort mennyivel inkább a sajátunknak érzünk.
Végül pedig egy lista a konkrét teendőinkről: mit jelent az, hogy "komplett felújítást igényel"?
- Tetőlécek- és cserepek cseréje, gerendák javítása
- Eresz felszerelése
- Alaprajzi átalakítások: új ablak- és ajtónyílások vágása, ajtónyílások felfalazása
- Aljzatkészítés
- Fürdőszobák, konyhák, szobák kialakítása
- Új villamos hálózat
- Vízvezetékek és csatorna kiépítése
- Gáz bevezetése, központi fűtés kiépítése
- Nyílászárócsere
- Külső hőszigetelés, födém hőszigetelése
- A falak mentén dréncsövezés
- Vakolatcsere
- Festés
- Burkolás
És minden más, ami ezeknek a megvalósításához szükséges, vagy még nem gondoltunk rá. Az egyes lépésekről külön is be fogunk számolni.